clankov.cz

5 nejznámějších vánočních písní a co jste o nich nevěděli

Koled již v dějinách vzniklo nespočet. Jen některým se však podařilo natolik proslavit, že je hrají i z vesmíru. A některé zase hrají v úpravě pro mikrovlnku a pračku.


Tichá noc

Téměř všude na světě ji považují za tu svou vánoční píseň. Ale trvalo ji dvě stě let než se tak rozšířila.

Poprvé byla tato světoznámá píseň zazpívána roku 1818 během napoleonských válek. Učitel Franz Gruber ji složil pro místní školní sbor v rakouské vesnici Arnsdorf, kousek od Salcburku, a tamní farář mu napsal text. 

V dnešní době má tato nejslavnější vánoční píseň nespočet různých zpracování. Franz Gruber ji však zamýšlel jako lidovou píseň pro obyčejné lidi, aby se pozastavili nad krásou Vánoc a na chvíli zapomněli na hrůzy války.


Jingle Bells

Původně se píseň jmenovala One Horse Open Sleigh. Skladatel James Lord Pierpont ji složil v roce 1857 pro událost Díkuvzdání, ale lidé si ji začali zpívat i o Vánočních svátcích, a tak se stala celosvětově nejznámější vánoční melodií. 

Tato píseň byla také jako první píseň vůbec hrána ve vesmíru americkými astronauty Gemini 6. 


Dobrý král Václav (Good King Wenceslas) 

Tato oblíbená anglická koleda je o dobrém králi Václavovi, českém knížeti. Kdo by to byl řekl, že v zahraničí mají takovou úctu k českým patronům? Koleda je známá po celém světě. I Scheldon Cooper v Teorii velkého třesku si ji zazpíval. 


Chtíc aby spal

Původem českou barokní koledu složil náš známý rytíř, skladatel a básník Adam Václav Michna z Otradovic v roce 1647. Všem se natolik líbila, že rychle zlidověla.


Půjdem spolu do Betléma

Jak to tak bývá, lidové písně jsou upraveny během času do spousty různých verzí. 

Níže máte seznam těch současných a nejbláznivějších verzí této písně:

Leave a Comment

shares