clankov.cz

Stromeček na Štědrý den nesmí chybět. Kde se u nás vzal?

Dnes už se ozdobený strom považuje za symbol Vánoc. V mnoha rodinách se děti těší na dárky, které pod ním naleznou. Dokážete si ho představit pověšený nad prostřeným stolem špičkou dolů nebo ho po slavnostní večeři spálit? 

Naši předkové ano. Podle jedné teorie dokonce dnešní podoba tradice Vánočního stromku vychází z toho, že jeden rok byl strom na náměstí v Rize tak velký, že ho nemohli spálit, aby plameny neohrozily domy okolo. Než se radní rozmysleli, co s ním, děti jej mezitím nazdobily slámou a ovocem. Obyvatelům Rigy se načančaný strom zalíbil a od té doby Vánoční strom jen zdobili. 

Podle tradice má stromeček chránit lidi před zlem. Možná proto si jej, ale špičkou dolů, věšeli nad štědrovečerní večeři bohatí páni německých měst během 16. století. Z německa se tradice Vánočního stromečku dostala až k nám do Čech. Ovšem o mnoho let později.

V Čechách se začal pozvolna prosazovat vánoční strom až v začátku 18 století. A to zejména v bohatých měšťanských rodinách. Zdobený byl jablky, ořechy a později i lojovými svíčkami, které byly později nahrazeny elektrickými světýlky. 

Na velkově se do zdobení stromků nehrnuli. Až do první světové války jim stačili borové, smrkové nebo jedlové větve. Ty přikrášlili perníkem nebo ovocem a užívali si společné vánoční chvíle. 

Kromě domácností zkrášluje nazdobený velký strom také spoustu náměstí napříč Českem. Někdy to může být i docela nebezpečná ozdoba, jak dokazuje událost z roku 2003. To spadl vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze a zranil čtyři lidi. 

Nejen řezané, ale i živé stromy se mohou pochlubit ozdobou. Tím nejvyšším je smrk v Mladkově, který měří přes 30 metrů.

Leave a Comment

shares