clankov.cz

5 tipů jak zvýšit svou produktivitu online

Znáte to. Jen přece odpovíte kamarádovi na facebooku. To bude minutka. A za deset minut zjistíte, že jste ještě tam a sledujete, co si dala známá k večeři. A práce stojí. 

Internet nám pomáhá být dost produktivní, ale lákadel je na něm tolik, že je někdy těžké jim odolat a produktivita jde do háje. A přitom větší produktivita online nám může ušetřit čas pro naše milované blízké a naše záliby. 

Triky jak být produktivní online nejsou tajemství. Všechny se točí kolem soustředění a disciplíny.


1) Podívejte se na svou historii prohlížeče

Opravdu víte jak trávíte čas na internetu? Vidět svoje návyky vám může pomoci v tom se příště rozhodnout jinak. Trávíte někde více času než byste chtěli? Zmáčkněte Ctrl+h a podívejte se sami jak trávíte svůj čas online. První krok k řešení produktivity je rozumět svému chování online.


2) Vytvořte si bariéry proti rozptylování

Už víte, které stránky vám dělají problém? Často je až příliš snadné se na ně dostat. Téměř nevědomky. Tomu zabráníte znesnadněním návštěvy takovýchto stránek. Můžete například nastavit, abyste se z facebooku vždycky po odejití odhlásili a museli se znovu přihlásit. Odstraňte stránky ze záložek v prohlížeči. Pokud ani to není dost dobré můžete je v prohlížeči zablokovat přímo nebo pomocí pluginu. Buďte kreativní a sami sobě vytvořte bariéry, aby vám taková bariéra příště připoměla: Opravdu tu mám teď trávit čas?


3) Vylepšete své uživatelské rozhraní

Stejně jako můžete vytvořit bariéry rozptylování můžete takové bariéry strhnout produktivitě. 

Používejte druhý monitor

Pokud pracujete se spoustou prostoru na obrazovce, je dobré mít druhý monitor, který vám takovou práci usnadní.

Používejte myš

Ovládat notebook jen touchpadem je zdlouhavé. Bezdrátová myš vám vše zrychlí.

Naučte se klávesové zkratky

Tak nebudete muset ani zvedat ruce od klávesnice. Může se vám hodit například Alt+Tab pro přecházení mezi otevřenými programy a Ctr + Tab pro přecházení mezi záložkami v prohlížeči.

Naučte se psát všemi deseti

Na počítači občas něco napíšete a psát všemi deseti vám celý proces neskutečně urychlí. 


4) Používejte Parkinsonovo pravidlo

Pan Cyril Northcote Parkinson jednou napsal, že: “Práce nám trvá tak dlouho, jako je dlouhý čas na její dokončení.”. Pokud se v tom citátu trochu nacházíte zkuste si dát na práci méně času. Ale s rozumem. Například, když vám nějaká práce zabere normálně 10 hodin, co to zkusit dokončit za 8 hodin? Parkinsonovo pravidlo funguje, když máte před sebou uzávěrku. Pokud vám tedy nějakou nezadal šéf, zkuste si ji zadat vy sami. 


5) Přestaňte multitaskovat 

Lidský mozek je neuvěřitelně výkonný. Když však má dělat několik věcí naráz, ztrácí preciznost, hůře si věci pamatuje a nedokáže podat každé věci plný výkon. Zkuste se proto vždy soustředit právě a jen na jednu věc a nenechat se vyrušovat zprávami, notifikacemi nebo svým okolím k neustálým přepínáním své soustředěnosti. 

Leave a Comment

shares