clankov.cz

5 triků jak být maximálně bezpečný na internetu (1. díl: po technické stránce)

Internet není automaticky bezpečné místo. Existuje však pár triků, které vám s bezpečností na internetu pomůžou. Naše brouzdání internetem lze zabezpečit z technické stránky. Další ochranou je  navyknout si na určité bezpečné chování. Tím se můžeme vyvarovat nečekaně prázdnému bankovnímu účtu a s klidem brouzdat dál.

Zabezpečení po technické stránce

1. Používejte silná a unikátní hesla

To se lépe napíše než udělá, řeknete si. Jak bych si měl zapamatovat desítky hesel vytvořených ze změti malých a velkých písmen, číslic a znaků? K tomu nejlépe poslouží správce hesel (anglicky: password manager). Takový správce vám pomůže vygenerovat opravdu silná hesla. Zároveň však pomáhá uložit každé heslo, které na internetu zadáte a automaticky vás poté přihlásí do stránek, takže už nemusíte heslo znovu zadávat. Tyto vlastnosti má často i prohlížeč, ale pro bezpečnost doporučuji použít správce hesel třetích stran jako například Dashlane, Trezor nebo LastPass a spousty dalších. 

2. Používejte dvoufázové ověření (2FA) kdekoliv je to možné 

Typickým příkladem dvoufázového ověření (nebo také dvoufaktorové autorizace) je, když vám při placení kartou na internetu přijde ještě sms kód, který musíte zadat pro dokončení transakce. Takové ověření lze zapnout například i na Facebooku. Kdykoliv se pak přihlásíte do svého účtu z nového zařízení, bude Facebook požadovat kromě hesla také sms kód. V dnešní době toto ověření používá spousta e-mailových schránek a dalších webových stránek. 

3. Používejte VPN

Tyto tři písmenka jsou zkratkou pro Virtual Private Network (Virtuální privátní síť). V bezpečnosti na internetu vám tato síť může velmi pomoci. Ve zkratce je to služba, do které se přihlásíte, a ona za vás šifruje vaše data při navštěvování webových stránek. Také zamaskuje IP adresu vašeho počítače tím, že ji vymění za jinou. Kromě větší bezpečnosti a soukromí na internetu vám taková síť umožní například vydávat váš počítač za počítač v jiné zemi. Toho hojně využívají lidé ve státech s cenzurou internetu jako je Čína. U nás se hodí hlavně pro bezpečné připojování svého počítače k veřejným wi-fi sítím, a také pro využívání služeb, které jsou dostupné jen v cizích zemích. 

4. Ujistěte se, že máte zapnutý firewall 

Firewall by se dalo přeložit jako ohnivzdorná stěna. Ve světě technologií je to softwarové nebo hardwarové zařízení, které filtruje příchozí i odchozí komunikaci do vnitřní sítě. Můžete si to představit jako stráže, které stojí u vstupu do pevnosti a podle příkazů rozhodují o tom, koho vpustí dovnitř a ven. Firewall jde zapnout nebo vypnout v nastavení, a také bývá součástí antivirových balíčků. 

5. Nainstalujte si antivirus 

Hackeři se neustále snaží vymyslet nové a nové metody jak napadnout váš počítač. Je dobré mít také někoho, kdo se stejně usilovně snaží vás proti nim chránit. 

Antivirus je počítačový program, který skenováním počítače odhalí případný škodlivý software a odstraní jej. V česku máme několik světových antivirových firem jako je AVG nebo avast!.

Leave a Comment

shares