clankov.cz

5 triků jak být maximálně bezpečný na internetu (2. díl: po uživatelské stránce)

Bohužel často největší bezpečnostní riziko představuje samotný uživatel, ne technické řešení. Můžete mít sebelepší bezpečnostní opatření, ale když si útočníka sami pozvete, není moc obrany. S těmito triky se však můžete útočníkům vyhnout obloukem.

 1. Klikejte chytře

  Spousta dnešních internetových hrozeb je založena na sociálním inženýrství a phishingu. Jednoduše se snaží využít psychologie člověka k podvodným účelům. Phishingové stránky nebo e-maily předstírají, že jsou důvěryhodné (například od banky) a snaží se vylákat čísla kreditních karet nebo další citlivé informace. Pozor tedy na příliš výhodné nabídky, chytlavé nadpisy nebo skvělé online kvízy.


 2. Sdílejte selektivně

  Je potřeba vědět, co sdílet na internetu za informace. Fotky na facebooku neslouží jen k potěšení vašich přátel. Kromě lepšího cílení reklamy pro váš účet, tak mohou příliš citlivé informace o vaší osobě někomu například pomoci uhodnout vaše heslo nebo se za vás vydávat v internetových diskuzích.


 3. Zálohujte svá data externě

  Zálohou získáte větší jistotu, že o data nepřijdete. Kromě rozbití počítače nebo nešťastného smazání by se vám mohlo stát, že váš počítač napadne takzvaný ransomware. Jde o vyděračský program, který může zašifrovat všechna vaše data a požadovat výkupné za jejich zpřístupnění. Takový virus se řadí mezi další podvodné techniky na internetu, které hackeři využívají ve svůj prospěch.


 4. Nakupujte jen z bezpečných serverů

  Určitě jste si někdy všimli, že některé stránky mají v URL (webové adrese, kterou zadáváte do okýnka vyhledávání, např.: clankov.cz) hned na začátku písmenka http a některé https. To druhé zabezpečuje přenos informací od vás k e-shopu a zpátky. Proto nakupujte jen na takto zabezpečených obchodech.


 5. Zůstaňtě obezřetní a buďte informovaní

  Nejlepším lékem zůstává prevence. I když vám tedy žádný hacker neuloupil všechny peníze, data a identitu, zajímejte se o bezpečnost na internetu i nadále. Zjistěte si možné hrozby a jak se proti nim bránit. Přemýšlejte nad tím, kam klikáte a zadáváte informace, a jak bezpečné to je. Tento článek vám jen poodhalil několik možností jak se bránit. Opravdu se ale chovat bezpečně na internetu zůstává na vás. 

Leave a Comment

shares