clankov.cz

Připravte se na budoucnost, kdy počítače budete ovládat hlasem

V mnoha sci-fi filmech postavy mluví s počítačem. Žádná klávesnice nebo myš. Prostě to řeknou a počítač ví, co tím myslí a adekvátně odpoví. Toto už není jen fantazie, ale každodenní skutečnost miliónů lidí.

V roce 2014 představila společnost Amazon svůj první reproduktor se zabudovaným asistentem jménem Alexa. O dva roky později se přidal Google se svým Google Home asistentem a jako poslední v 2017 se přidal Apple s HomePod reproduktorem. 

Co mají tyto reproduktory společné? Můžete s nimi mluvit. Nepředstavujte si zatím však pod mluvením hlubokou filozofickou debatu, spíše se jedná o kratší příkazy. Časem by však neměl být problém s rozpoznáním i delší řeči, kterou reproduktoru řeknete. 


Jak to funguje?

U těchto počítačů v reproduktoru se nejspíše nedočkáte různých specifikací jako je výkon čipu, nebo operační paměti. V základu obsahují vlastně jen reproduktor, čip, wifi anténu a mikrofon. Vše důležité se pak odehrává na vzdálených počítačích na internetu v cloudu.

Jednoduše počítač oslovíte, např. “Alexa”, řeknete, jaké máte přání, např. “Jaké bude zítra počasí v Praze?” a počítač pomocí sofistikovaných algoritmů pochopí, co po něm chcete a odpoví vám například “V Praze bude zítra zataženo s teplotou 3-5 stupňů Celsia” 


Jaké jsou možnosti?

Protože je reproduktor neustále připojený na internet, má přístup ke všemu, co je na internetu. V dnešní době je stále více fyzických věcí připojováno k internetu, a tak je docela jednoduché si pak představit scénáře jako: “Alexa, vytáhni rolety.”  “Alexa, objednej mi taxíka”, “Alexa, zapni televizi na ČT1” A spousta podobných scénářů. 

Výhodou takového ovládání je jednoduchost. Pokud člověk umí mluvit, ví jak takový počítač ovládat. Je tedy možné, že senioři, nevidomí nebo nemohoucí ležáci v nemocnicích ocení tuto novou technologii právě kvůli její snadnosti používání hlasem. Jedinou nevýhodou zatím zůstává absence porozumění češtiny. Buďte však připraveni. Je to jen otázkou času, kdy budete i vy mluvit na počítače.

Leave a Comment

shares